Rewolucja w Komunikacji! Nowe linie, bilety.

Fot;MUK
Nowe linie autobusowe, przystanki  oraz bilety, jednym słowem rewolucja-tak można podsumować III etap konsultacji społecznych ws. komunikacji, prowadzonych przez Urząd Miasta Zgierza. Władze chcą wprowadzić zmiany jeszcze w tym roku.


Piątkowe spotkanie było już trzecim, przedostatnim etapem konsultacji społecznych ws. zgierskiej komunikacji. Następny będzie podsumowaniem i opracowaniem dotychczasowych postulatów mieszkańców oraz przedstawieniem planowanych rozwiązań. Również wtedy zgierzanie będą mogli zabrać głos. Zmiany mają nastąpić w sierpniu, tak aby od nowego roku szkolnego wszystko przebiegało sprawnie.

 Do dziś udało się zrealizować elektroniczną migawkę. Skorzystało z niej 8 tysięcy zgierzan, którzy od lutego mają również nowe punkty doładowań. Ponadto dla mieszkańców osiedla Piaskowice-Aniołów udało się uruchomić kursy zjazdowe i dojazdowe. Na razie jest ich tylko 12.

Władze Zgierza oraz Miejskie Usługi Komunikacyjne chcą przeprowadzić prawdziwą rewolucję. Mają powstać dwie nowe linie nr 7 i 11. Powrót ‘siódemki’ na trasę ucieszy mieszkańców ulic Dubois, Rembowskiego i osiedla Okrzei, bo tam jest największe zapotrzebowanie na autobus. 11 zostanie uruchomiona jeśli rozmowy z Wójt Gminy Zgierz zakończą się pozytywnie. Barbara Kaczmarek chce połączyć Jedlicze, Grotniki oraz Ustronie ze Zgierzem. Oczywiście Gmina ponosiłaby część kosztów z utrzymaniem linii.   Wprowadzony ma być bilet 24-godzinny, a niektóre kursy ‘jedynki’ będą pośpieszne. Takie rozwiązanie sprawdza się np. w Warszawie. Szybka jedynka ma ułatwić dojazd z Osiedla 650-lecia na Dworzec Kolejowy. Wyjściem naprzeciw potrzebom zgierzan będzie również powstanie jednego, wspólnego biletu na liniach 6 i 51. Na razie trwa liczenie potoków pasażerskich. W maju mają się odbyć pierwsze merytoryczne rozmowy z łódzkim ZDiTem. Planowane jest uruchomienie nowej formy zakupu biletów MPay. Nie trzeba będzie mieć internetu czy pobranej aplikacji w telefonie. Bilet nabędziemy dzwoniąc pod wskazany numer. Na przełomie maja i czerwca zacznie się montowanie nazw przystanków na wiatach autobusowych. Skutkiem wszystkich podjętych działań będzie również zmiana rozkładu jazdy, który zostanie dopasowany do tramwajów i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Mieszkańcy zgłosili do tej pory ponad 100 uwag, głównie dotyczących rozkładu jazdy i siatki komunikacyjnej. Były też takie dotyczące m.in. kontrolerów biletów-powiedziała Kierownik MUK Iwona Boberska.

Na piątkowym spotkaniu padało wiele uwag. Emerytowana zgierzanka zgłosiła problem zbyt małej ilości kursów na linii nr 5 w godzinach 10-14, a tym samym problemu dostania się na rehabilitację. Dodała również, że kierowcy często nie podjeżdżają na zatoczkę przy 1 maja/Piłsudskiego, co  utrudnia starszym osom korzystanie z komunikacji. Proszę się przejechać z emerytami-skwitowała.
Mieszkańcy ulicy Aleksandrowskiej skarżyli się na brak połączeń w niedziele i ogólna słaba komunikacje ich osiedla z pozostałymi częściami Zgierza. Zastępca Prezydenta Bohdan Bączak odpowiedział, że Burmistrz Aleksandrowa chciał całkowitej likwidacji ‘dwójki’. Po długich  i trudnych rozmowach udało się ją utrzymać w dni robocze. Pojawiło się pytanie o wiaty przystankowe na Placu J. Kilińskiego. Głos zabrał Prezydent Miasta Przemysław Staniszewski, który poinformował o przebyciu już wszystkich skomplikowanych procedur. Na najbliższej sesji Rady Miasta, czyli 28 kwietnia będą dokonywane przesunięcia w budżecie Miasta tak żeby zakupić osłony na wiaty.
Zamiast kupowania nowych pojazdów przewidywane są remonty dotychczasowych. Przewoźnik na podstawie podpisanej umowy musi we wszystkich autobusach zamontować klimatyzację, do tej pory założył w ponad połowie.

Przewodnicząca Rady Osiedla Piaskowice-Aniołów Ewa Zielińska stwierdziła, że z Radą nie są konsultowane zmiany komunikacyjne dokonywane na Osiedlu.
Pytała się dlaczego tylko 12 kursów zjazdowych i dojazdowych zatrzymuje się na Wiosny Ludów, a nie wszystkie.
Pojawił się również pomysł aby zorganizować pętle autobusową na terenie fabryki „Adrian”. Sama właścicielka jest tym bardzo zainteresowana. Niestety podwójna ciągła uniemożliwia skręt pojazdów w lewo-odpowiedział Bączak. Podkreślił, że Ta linia (2-red.), to nasz sukces, bo mogliśmy jej w ogóle nie mieć oraz dodał jesteśmy za zwiększeniem kursów do Strykowa i Aleksandrowa, jesteśmy otwarci na propozycje.


Konsultacje podsumował Radny Jakub Filipowicz. Wszystkie zmiany w komunikacji pociągną ze sobą nowe wydatki, a budżet Miasta nie jest z gumy, a emeryci mają dużo czasu i mogą się dostosować do rozkładu jazdy. 
Rewolucja w Komunikacji! Nowe linie, bilety. Rewolucja w Komunikacji! Nowe linie, bilety. Reviewed by zgierzmoimmiastem on 12:00:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.