Oddaj krew, podaruj życie już w najbliższy czwartek!

W najbliższy czwartek 31 marca oraz wtorek 5 kwietnia Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje wyjazdowe akcje poboru krwi w naszym mieście. Sprawdź czy możesz oddać krew i wziąć dzień wolny w pracy!

Medycyna w ciągu ostatnich dekad dokonała rewolucji kopernikańskiej, ale mimo tego krew nadal pozostaje niezastąpionym źródłem życia. Najczęściej potrzebna jest przy poważnych operacjach, przeszczepach czy ratowaniu ofiar wypadków. W każde lato słyszymy apele o jej oddawaniu, ponieważ zapotrzebowanie wzrasta, a zapasy drastycznie maleją.
Poświęcając kilkanaście minut możemy dać komuś wiele lat życia. Ponadto sami mamy okazję do sprawdzenia swojego stanu zdrowia.

Najczęściej występującymi grupami krwi w Polsce są A+ i 0+. Posiada je 2/3 wszystkich Polaków. Najrzadszą zaś AB-.Jakie przywileje przysługują za oddawanie krwi?

Osoby, które jeszcze nie złożyły PIT mają szansę obniżyć podatek do zapłacenia odliczając darowiznę na rzecz krwiodawstwa. Litr krwi obniża należność o 130 zł, a osocza 170 zł. Należy wypełnić PIT/0 i posiadać zaświadczenie z punktu poboru krwi przez 5 lat od momentu złożenia deklaracji podatkowej.

Na stronie http://www.dawcomwdarze.pl/ można sprawdzić punkty gastronomiczne, hotelarskie, kulturalne, które przygotowały dawcom krwi specjalne rabaty.


Jednak nie zawsze pieniądze są najważniejsze. Krwiodawca może za darmo otrzymać pełną morfologię krwi, wyniki badań na HIV, kiłę, WZW.
Uczniom i studentom przysługuje dzień wolny od zajęć, a w pracy płatny dzień wolny. Ponadto zwrot kosztów za dotarcie do punktu krwiodawstwa, posiłek regeneracyjny (4500 kcal.).

Dawcy, którzy oddali 5 litrów krwi(kobiety), 6 litrów(mężczyźni) mogą leczyć się w szpitalach czy poradniach specjalistycznych bez kolejek i otrzymywać bezpłatnie leki.


W Zgierzu bezpłatne przejazdy komunikacją mają osoby wyróżnione Tytułem Honorowym „Zgierski Dawca Krwi”, a ulgowe przysługują Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi – mieszkańcom Zgierza, posiadającym odznakę ZHDK I stopnia na podstawie imiennej legitymacji.
Oddaj krew, podaruj życie już w najbliższy czwartek! Oddaj krew, podaruj życie już w najbliższy czwartek! Reviewed by zgierzmoimmiastem on 21:36:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.