Jak zapobiec rakowi?

O profilaktyce onkologicznej jamy ustnej rozmawiali mieszkańcy Zgierza z Beatą Barańską-Sordyl, specjalistką stomatologii ogólnej. Spotkanie zorganizowane było w ramach Akademii Zdrowia, która odbywa się w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Rak jamy ustnej może dotyczyć zarówno 
dorosłych jak i dzieci. Przyczyn należy upatrywać w braku higieny. Źle dobrana szczoteczka wyrządzająca urazy i krwawienie może powodować stany zapalne. Jeśli problem nie zostanie zgłoszony do stomatologa, sytuacja będzie się tylko pogarszać. Wywołane zmiany mogą zamienić komórki w komórki złośliwe. Szczególnie narażona grupą są jak zwykle palacze. Dotyczy to również biernych. W dymie papierosowym są zawarte m.in: aceton, amoniak, arsen, cyjanowodór, tlenek węgla, chlorek winylu. To tylko niektóre z 40 rakotwórczych substancji, które wdychają palacze i osoby z ich otoczenia. 

Do przyczyn zachorowania na raka jamy ustnej należą urazy mechaniczne. Najczęściej związane są ze źle dobranymi protezami zębowymi. 

Beata Barańska-Sordyl. Jak prawidłowo myć zęby?

Co zrobić żeby nie być w grupie ryzyka?

Najważniejsza jest codzienna higiena. Na pastę i szczoteczkę nie można skąpić pieniędzy. Należy je dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Okres użytkowania szczoteczki kończy się, gdy jej włosie zaczyna być odkształcone. Istotny jest również sposób szczotkowania, czyli tak jakbyśmy chcieli 'naciągnąć' dziąsła na zęby. Ponadto, co najmniej dwie wizyty u stomatologa w ciągu roku. 


Kolejne spotkanie odbędzie się 27 czerwca i dotyczyć będzie cukrzycy. 

Jak zapobiec rakowi? Jak zapobiec rakowi? Reviewed by zgierzmoimmiastem on 18:41:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.