UWAGA! Czekają nas podwyżki!

Na V sesji Rady Miasta Zgierza zostały zwiększone ceny za odbiór śmieci. za segregowane płacić będziemy 8 zł, a niesegregowane kosztować nas będą 16 zł za osobę. Kto głosował 'za' i dlaczego Prezydent chciał podwyżki? 

Gigantyczny wzrost cen za wywóz śmieci jest podyktowany wyłonieniem nowego podmiotu odbierającego śmieci. Do samego rozpoczęcia sesji nie było oficjalnie wiadomo o planowanej podwyżce. Prezydent miał o tym informować na posiedzeniu konwentu aczkolwiek, to komisje Rady Miasta muszą wydać opinie. De facto dopiero w czwartek radni i mieszkańcy zostali poinformowani mimo, że prezydent wiedział o tej konieczności już w styczniu.

Zwołano posiedzenia komisji. W ciągu ponad godziny toczyła się dość burzliwa dyskusja nad wprowadzaniem podwyżek. Wiceprezydent Bohdan Bączak zwrócił uwagę, że proporcje ustawowe zostały zachowane. Radny Koalicji Obywatelskiej Idzi Antczak ocenił sytuację jako działanie na kolanie. "To nie jest kalkulacja, a sprawozdanie"-powiedział o przedłożonym dokumencie. "Firma nie była przygotowana do wywozu odpadów segregowanych z zabudowy wielorodzinnej". Według niego przygotowania do przetargu powinno podjąć się wcześniej. Miasto przygotowało 9 mln 300 tys. zł na dwa lata. Natomiast przetarg wygrało konsorcjum, któremu należy zapłacić prawie 12 mln zł. W jego skład wchodzi RSII i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
Skarbnik Robert Zwierzyński odpowiedział, że wydział był gotowy już we wrześniu. To prezydent I. Wieczorek ciągle zmieniała zapisy w umowie stąd te opóźnienia. Radny Platformy Obywatelskiej Tomasz Kupis zarzucił niegospodarność, a Krzysztof Wężyk stwierdził, że absurdalnym jest rozwiązanie przez które gmina nie może wyznaczyć własnej spółki do odbioru śmieci, tylko musi organizować przetarg. Dla radnej Beaty Świątczak zeszłoroczna obniżka cen była kampanią polityczną poprzedniej prezydent, za którą teraz musimy płacić. Przewodniczący Rady Miasta Zgierza Radosław Gajda powiedział, że powinniśmy się cieszyć z faktu, że lokalne podmioty mają zamówienia.


Nowe stawki zaczną obowiązywać od kwietnia. Być może spowodują, że zgierzanie chętniej będą segregować odpady, ponieważ różnica w cenie wynosi 100%. Nie trzeba składać ponownie deklaracji, chyba że zechcemy zacząć segregować. Przykładowa rodzina licząca czterech członków zamiast 64 zł będzie mogła płacić 32 zł. Trend podwyżkowy jest zauważalny w innych samorządach. Wszystko zależy od długości trwania pierwszej umowy. W Gminie Zgierz mogą one wzrosnąć w połowie tego roku. Niemniej jednak nowy prezydent postawił radnych przed faktem dokonanym.

ZA:  K. Wężyk, J. Filipowicz, A. Piłacik,  B. Stożek,  B. Świątczak, B. Janiszewski,  H. Piekut,  J. Pyrzanowski, R. Antczak, M. Pilarski, A. Grzelak, A. Grzelak - Makowczyńska,  Z. Linkowski,  G. Leśniewicz, M. Forfecki, E. Krzewina,  R. Gajda 

PRZECIW: A. Mięsok, J. Pietrzak, I.Antczak, M.Hiliński, T. Kupis
Radnego J. Sencerka nie było.

A Wy ile będziecie płacić? Co sądzicie o nowych stawkach?

UWAGA! Czekają nas podwyżki! UWAGA! Czekają nas podwyżki! Reviewed by zgierzmoimmiastem on 15:23:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.