"Ida" szansą dla Zgierza? Tak, ale trzeba odwagi [OPINIA]

Niekwestionowany sukces "Idy" Pawła Pawlikowskiego natchnął mnie do pewnej refleksji. Nie będę pisał o fabule i przesłaniu, a zajmę się bardziej prozaiczną stroną filmu, jaką jest promocja. Mam na myśli oczywiście promocję miasta. Warto się nad tym zastanowić.


"Ida" to nie pierwszy film kręcony w Zgierzu. Nasze miasto stawało się planem filmowych dla takich projektów jak np. "Ziemia Obiecana", która również była nominowana do Oscarów czy "Stawki większej niż życie". Zgierz wśród mieszkańców i nie tylko, ma opinię miasta smutnego, nudnego i brzydkiego. Ciężko się czasami z tym nie zgodzić. Mnie również irytują kolejne inwestycje 'pudrujące' prawdziwe problemy. Pieniędzy brakuje, w czym nie jesteśmy żadnym wyjątkiem. Tym samym o funduszach na promocję ciężko mówić. Ale czy trzeba je mieć, aby promować miasto? Nie! Pokazują to chociażby Wrocław, Kraków, Warszawa miasta, które ciągle widzimy w serialach czy filmach. Po pierwszym sezonie "Ojca Mateusza" ruch turystyczny w Sandomierzu wzrósł o 30%. 


Nie jestem wielbicielem Łodzi, czego nie ukrywam, ale mając w pobliżu jedną z lepszych szkół filmowych powinniśmy wykorzystać ten potencjał! Nieco ponad 100 km dalej jest kolejna, Warszawska Szkoła Filmowa. Wystarczy wyciągnąć rękę i wykorzystać szanse, jakie daje nam los/natura/Bóg/przeznaczenie. Opracowanie planu współpracy, oferty dla filmowców może być dla nas bardzo owocne. Przy małych nakładach możemy stworzyć prawdziwą promocję, a co za tym idzie zmienić również punkt spojrzenia na Zgierz. Miasto nie wydało pieniędzy, a oglądali nas Francuzi, Amerykanie, miliony ludzi na świecie. Trochę mnie jednak zasmucił fakt, że prezydent Zdanowska na swoim oficjalnym profilu pogratulowała twórcom nagrody, natomiast u nas cisza. 
"Ida" szansą dla Zgierza? Tak, ale trzeba odwagi [OPINIA] "Ida" szansą dla Zgierza? Tak, ale trzeba odwagi [OPINIA] Reviewed by zgierzmoimmiastem on 20:28:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.