Nowe władze miasta

W niedzielę zgierzanie tłumnie poszli do urn, frekwencja wyniosła aż 47.36%, a w niektórych obwodach sięgała nawet ponad 60%. Zdecydowaliśmy o nowym składzie Rady Miasta Zgierza. Warto się przyjrzeć ewentualnym koalicjom. 


Pożegnaliśmy trzynastu dotychczasowych radnych. Wielkim przegranym jest Jerzy Sokół, który zająć II miejsce ustępując Bartoszowi Janiszewskiemu z Platformy Obywatelskiej.
W okręgu nr 2 walkę wygrała Beata Świątczak uzyskując 388 głosów. Jest w tej chwili radną z największym poparciem społecznym. Tym samym Zbigniew Zapart pożegnał się z Radą Miasta zajmując dopiero 3 miejsce z 120 głosami.
Z okręgu nr 7 dostał się Radosław Gajda. Kontrowersyjna postać zgierskiej polityki. Był już w Radzie Miasta 8 lat temu. W ostatniej kadencji zasiadał w Sejmiku Województwa Łódzkiego, ale poseł Mastalerek miał wyrazić sprzeciw wobec ponownemu kandydowaniu do Sejmiku. Z Gajdą rywalizowały dwie znane osoby, prezes Klubu Sportowego "Włókniarz" Robert Bieliński oraz Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Alina Łęcka-Andrzejewska.

Wielką niespodzianką było kandydowanie Grzegorza Leśniewicza z listy Prawa i Sprawiedliwości. Zwycięsko wyszedł z pojedynku ze Zdzisławem Sobczakiem. Być może zostanie wiceprzewodniczącym Rady.
Przegrana Grzegorza Macińskiego zdumiała prawie wszystkich, którzy śledzą wydarzenia polityczne w naszym mieście. Był on jednym z 'pewniaków'. Przegrał z Jarosławem Pietrzakiem z Komitetu "Koalicja Obywatelska".
Na Kuraku żadna z dotychczasowych radnych nie zdobyła ponownie mandatu. Wygrał Bogusław Stożek prezes zarządu TV Centrum. Andrzej Mięsok reprezentując "Koalicję Obywatelską" wygrał z przewodniczącym RMZ VI kadencji Jarosławem Komorowskim. Ponadto wprowadził dodatkowo dwóch radnych, ale prawdopodobnie nadal będzie w opozycji.
W największym okręgu (17) wygrał Marek Hiliński. W minionej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego komisji spraw obywatelskich. Jeszcze na początku roku to on miał kandydować na prezydenta z ramienia PO.
Proboszczewice ze względu na nową ordynację wyborczą straciły aż dwóch radnych. W nowej kadencji reprezentować je będzie Marek Sencerek oraz Elżbieta Krzewina, która wygrała ze Stanisławem Skupińskim i byłym prezydentem Karolem Maślińskim.
Szokiem okazał się wynik w dzielnicy Podleśna. Jednym głosem wygrał Mariusz Forfecki z Aleksandrem Frachem.
Do Rady Miasta wszedł również znany społecznik Jakub Pyrzanowski oraz Henryka Piekut z Inicjatywy Mieszkańców.

Nieoficjalnie już wiadomo, że koalicję stworzy Prawo i Sprawiedliwość z Klubem Radnych Jerzego Sokoła. Przewodniczącym Rady Miasta ma zostać Radosław Gajda. W razie gdyby II turę wygrał Przemysław Staniszewski wiceprezydentami mają być Michał Pilarski i Bohdan Bączak.

Nowe władze miasta Nowe władze miasta Reviewed by Krzysiek on 19:26:00 Rating: 5

5 komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.