Kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na PłećWczoraj ruszyła Kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć pod hasłem "Trzeźwy umysł-bezpieczny dom". O idei wydarzenia oraz imprezach towarzyszących rozmawiał z Justyną Zielińską, koordynatorką akcji w Zgierzu, Krzysztof Skowroński.
K. Skowroński:Która to już Kampania?
J. Zielińska: To już 7. edycja w naszym mieście.
K.S.: Skąd pomysł na jej zorganizowanie w Zgierzu? 
J.Z.: Pomysł przywiozłam z Krakowa. W 2007 roku byłam tam na warsztatach Wendo. Jest, to samoobrona stworzona przez kobiety dla kobiet. Uczestniczki po powrocie miały zorganizować Kampanię w swoich miejscowościach. Program pierwszej był bardzo rozbudowany. Udało się pozyskać fundusze z Urzędu Miasta. Zorganizowaliśmy warsztaty m.in. z samoobrony. Działaniem zostały objęte również szkoły, dzieci i młodzież. Wokół tej akcji pojawiły się różne instytucje, ludzie prywatni, którzy się w to włączali. Postanowiłam to kontynuować. Na początku jako teatr ART51 składający się z samych kobiet i mocno zaangażowany społecznie. Następnie powstało stowarzyszenie ezg.info. Należy wspomnieć, że kampania ma miejsce już w ponad 170 krajach na całym świecie w ten sam dzień czyli 25 listopada. Co roku  organizowana jest pod innym hasłem, zazwyczaj dotyczącym wojnom. Natomiast My postanowiliśmy to przenieść na nasz lokalny grunt, ponieważ żaden konflikt zbrojny nas nie dotyczy. Dwa lata temu było "Miłość, to życie". Udział wzięło wówczas pięć znanych osób ze Zgierza, którzy zostali twarzami kampanii. 
K.S. A jakie jest hasło w tym roku?
J.Z. "Trzeźwy umysł-bezpieczny dom". W ten sposób połączyliśmy bezpieczeństwo, przemoc z sytuacjami związanymi z uzależnieniami. Chcemy zwrócić na to uwagę dzieciaków, bo często sytuacja w domu rodzi jakieś destrukcje u młodego człowieka. Poza tym jest to temat, z którym ostatnio jestem związana i według mnie trzeba o tym mówić. Staram się, aby co roku pojawiały się nowe osoby. Współpracujemy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który wraz z Panią Dyrektor Ewą Lesiak jest bardzo chętny do pomocy, z racji tego, że oni sami się również zajmują profilaktyką. Ponadto Miejski Ośrodek Kultury, mimo że ma inne zadania, ale służy jako punkt, w którym można się spotkać, zorganizować zajęcia. W tym roku dołącza stowarzyszenie Tkalnia oraz Koło z Kwadratu.
K.S. To nowe stowarzyszenie?
J.Z. Tak, dlatego włączają się w Kampanię. Będą od strony technicznej podejmować tematy kampanii społecznych m.in. kręcenie filmików, które udostępnione zostaną w internecie. Chcemy zaprosić osoby, które są alkoholikami oraz ich najbliższych, aby podzielili się swoimi przeżyciami. Ponadto terapeutów, którzy pomagają wyjść z nałogu.
K.S. Czy ta kampania jest u nas w mieście potrzebna? Czy jest zapotrzebowanie na takie inicjatywy?
J.Z. Jeśli chodzi o profilaktykę w szkołach, to jest duże zapotrzebowanie. Szkoły są bardzo chętne. Zajęcia będą prowadzone w szóstych klasach szkół podstawowych. Dzwonię do pedagogów, uzgadniamy termin, tematykę. W gimnazjach warsztaty będzie prowadził specjalista od uzależnień. Są szkoły, które same podpowiadają co jest im potrzebne, na przykład w Szkole Podstawowej nr 5 chcą zajęć o cyberprzemocy. Z Iloną Majewską będziemy pracować nad dobrą profilaktyką w mieście związaną z przemocą, uzależnieniami. Myślę, że powinniśmy również się zastanowić nad wydatkowaniem pieniędzy z budżetu Miasta. Kiedyś była dyskusja, że stowarzyszenia się nie zgłaszają. Potem okazało się, że nikt nie wiedział o pieniądzach możliwych do uzyskania. Jeszcze nigdy żadna ze szkół, do której się zgłosiłam, nie powiedziała, że nie potrzebuje warsztatów, bo ma ich w nadmiarze.
K.S. A co do kobiet, to czy chcą brać udział, mówić o swoich problemach, bo trudno jest mówić o swoich problemach publicznie?
J.Z. Fakt, to jest bardzo trudne. Dwa lata z rzędu mieliśmy warsztaty z gestalt. To był traf w dziesiątkę. Po dwóch dniach kobiety, które nie znały się wcześniej, wychodziły takie oczyszczone, z nową energią. Zawierały również między sobą znajomości. Wszystko zależy od tego co im się zaproponuje.
K.S. A jakie wydarzenia czekają na nas w tym roku? 
J.Z. Tegoroczna Kampania zbiegła się z innymi wydarzeniami więc skoncentrowaliśmy się głównie na zajęciach w szkołach. Zachęcamy do przypinania w klapy żółto-fioletowych wstążek jako gest poparcia i przesyłania zdjęć m.in. na facebook'a. 10 grudnia odbędzie się spotkanie, które Tkalnia wzięła na swoje barki w ramach Otwartego Zgierza, ale tematyka będzie bardziej równościowa z racji święta praw człowieka. Będziemy chcieli wówczas zaprezentować powstałe filmiki. Na naszej stronie oraz w radiu będą ukazywać się wywiady z osobami zajmującymi się profilaktyką. Po szczegóły zapraszamy na nasz profil. 
K.S. Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów. 
J.Z. Dziękuję!


Kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć Kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć Reviewed by Krzysiek on 21:28:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.