Koniec poradni pulmonologicznej w Zgierzu.

Do końca tego roku ma zostać przeniesiona ze Zgierza do Łagiewnik poradnia pulmonologiczna. Taką decyzję podjął Zarząd województwa. Obecny budynek nie spełnia wymogów sanitarnych, a koszt remontu wynosiłby 5 mln zł. 

   Od października będzie przenoszona Poradnia Chorób Płuc i Alergii Układu Oddechowego. Tak zadecydował organ prowadzący czyli Marszałek województwa. Przyczyna to brak warunków sanitarnych, a koszty ewentualnego remontu znacznie przekraczają możliwości Województwa. Musiałby nastąpić w trybie natychmiastowym, a wygospodarowanie aż 5 mln zł. jest nierealne. Wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia są restrykcyjne i spełnia je Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi dokąd zostanie przeniesiona zgierska poradnia.
   Dyrektor zapewnia, że nie będzie rodziło to dodatkowych problemów dla pacjentów. Wręcz przeciwnie, przyśpieszy diagnostykę, ponieważ na opinię będzie się czekać godzinę, a nie kilka dni. Poza tym wszystkie badania będą wykonywane od razu na miejscu. Komunikację zapewni autobus linii 51. Wiceprezydent Bączak powiedział, że w razie problemów jest możliwość podjęcia rozmów ws. przedłużenia trasy jednej ze zgierskich linii.
Gmina Miasto Zgierz jest w posiadaniu tego budynku od 1993 roku. W formie umowy-użyczenia poradnia nie musi płacić czynszu, a jedynie opłaty tj. energia elektryczna, woda. Od 2009 r. Miasto chciało wielokrotnie przekazać Marszałkowi Województwa budynek za darmo w zamian za jego remont. Niestety bez rezultatu.
Radni komisji zdrowia i opieki społecznej skierowali prośbę do wiceprezydenta Bączaka, który jest przewodniczącym Rady Społecznej Miejskiego Zespołu Poradni Specjalistycznych aby ta uczuliła Dyrektor Jadwigę Wojtowicz-Banaszewską o braku w mieście poradni pulmonologicznej i próbie jej utworzenia w MZPR. Radny Zapart uważa, że jest to zagrożenie dla Zgierza, ponieważ niedługo ze wszystkim trzeba będzie jeździć do Łodzi.
Nie ma planów na dalsze wykorzystywanie budynku przy Długiej 54.
Koniec poradni pulmonologicznej w Zgierzu. Koniec poradni pulmonologicznej w Zgierzu. Reviewed by Krzysiek on 21:52:00 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Gdzie tu logika? Nie opłaca się ładować 5kk zł w interes, więc poradnia zostanie przeniesiona kilka km dalej. Nowe miejsce ma jakieś zaplecze diagnostyczne, więc zyskają na tym pacjenci. Radnemu Zapartowi przypominam o braku w Zgierzu Onkologii (poza endokrynologiczną), o braku dużej ilości sprzętu do diagnostyki (np. PET), szpitala zakaźnego oraz dostępu do gór i morza.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.