Stoi na stacji lokomotywa... ale jak do niej dojść?

Dawno nie pisałem, za co bardzo przepraszam. Nie wynikało to z braku tematów, bo tych jest dużo, ale wyczerpania weny. Na początek poruszę dość istotny problem dla mieszkańców Proboszczewic i Osiedla 650-lecia. Otóż w związku z budową Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej postanowiono odnowić istniejące dotąd stacje oraz stworzyć nowe.  Dzięki temu Zgierz zyskał stację na Rudunkach (Zgierz-Jaracza) i dwie zrewitalizowane (Zgierz Północ, Zgierz-Kontrewers). Niestety tuż po zamontowaniu wiat, zostały natychmiast zdewastowane głupimi nieraz nawet faszystowskimi napisami. Jedyna, którą oszczędzono znajduje się na Kontrewersie. Smutne jak nie potrafimy dbać o własne, w gruncie rzeczy wspólne dobro.
Na Proboszczewicach zaistniał jeszcze inny problem. Przed remontem znajdowało się przejście w stronę Osiedla. Pomijając fakt czy korzystanie z niego było do końca legalne, po zmianach znikło zupełnie. Wejście na peron od strony północnej był praktycznie niemożliwy, chyba, że ktoś miał długie nogi, które mógł wysoko podnieść.
Przez około rok jak nie więcej droga była utrudniona. W ciągu tego czasu trwały rozmowy Miasta z PKP. Ich pozytywnym skutkiem jest wybudowanie nie tak dawno przejścia, ale tylko przez tory. I co dalej? Niestety, nadal trzeba kombinować i ryzykować własne zdrowie czy życie idąc wzdłuż torowiska by wejść na wysłużone, stare schody. Budowa nowego wejścia/zejścia po stronie Proboszczewic jest przewidziana na przyszły rok, ale pytanie czy znajdą się fundusze.
W nadesłanym do mnie piśmie, Pani Prezydent wyraża „konieczność zaprojektowania i wybudowania dojścia do peronu od strony os. Proboszczewice”. Na razie trwają prace projektowe. W przyszłorocznym budżecie jest planowane zabezpieczenie odpowiedniej kwoty na przygotowanie wymaganych dokumentów. Dopiero po uzyskaniu stosownych pozwoleń, możliwe będzie rozpoczęcie robót.

Gdzie byli urzędnicy, gdy projektowano remont stacji? Czy nikt nie zdawał sobie sprawy, że mieszkańcy Proboszczewic również korzystają z transportu kolejowego? Jest to ewidentne zaniedbanie po obu stronach, czyli Miasta i PKP. Cóż, pozostaje tylko liczyć, że mimo cięć budżetowych i fatalnej kondycji miasta takowe przejście w końcu powstanie, a zgierzanie nie będą musieli ryzykować przechodząc z jednej strony na drugą…
Stoi na stacji lokomotywa... ale jak do niej dojść? Stoi na stacji lokomotywa... ale jak do niej dojść? Reviewed by zgierzmoimmiastem on 00:24:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.