Zagospodarowanie przestrzenne.

Przeglądając Zgierski Portal Gospodarczy, zainteresowałem się Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Ostatnio wyraziłem swoje zdanie n.t. muru przy "Monaco Palace", restauracji po kinie "Luna". Telewizja "Centrum" przygotowała nawet materiał o tym. Summa summarum okazało się, że nie ma takowego Planu i właściciel może robić co zechce. Czym jest ów MPZP?
Przede wszystkim to akt prawa miejscowego, który przygotowuje np. Urząd Miasta czy Gminy. Odnosi się to do określenia przeznaczenia danego terenu. Za jego sporządzenie jest odpowiedzialny wójt/burmistrz/prezydent. W maju opublikowano raport NIK w tej sprawie. Niestety, sytuacja Zgierza jest dramatyczna. Tylko 5% miasta jest objęta takowym planem. Świadczy to o zaniedbaniach wszystkich ekip rządzących do tej pory miastem. To zaś skutkuje 'przestrzennym upośledzeniem', które można zaobserwować praktycznie na każdym kroku.
Buda stojąca przy skrzyżowaniu ul. Długiej/ H. Dąbrowskiego, w samym centrum miasta, blaszane sklepy wielkopowierzchniowe-budujący Lidl i Tesco to tylko kilka przykładów. Boję się myśleć w jakim kierunku zmierza Zgierz w tej kwestii. Najwyższa Izba Kontroli zaleca Urzędowi Miasta opracowanie harmonogramu powstawania MPZP. Zwraca uwagę na przewlekłość powstawania całej procedury. Przyczyną takiej sytuacji ma być za mała ilość urzędników i brak chętnych na pracę w UMZ w wydziale urbanistycznym.
Cóż, ja mam nadzieję, że Zgierz nie stanie się miastem 'parterowym' z bazarkami w centrum bo nie tędy droga.
Zagospodarowanie przestrzenne. Zagospodarowanie przestrzenne. Reviewed by Krzysiek Skowroński on 18:28:00 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.