Zgierskie Cmentarze- "Stary Cmentarz"

Najstarszy, użytkowany cmentarz w naszym mieście znajduje się przy ul. ks. Piotra Skargi. Na początku swojego istnienia, usytuowany był poza granicami Zgierza(!). Pierwszą osobę pochowano 28.11.1821 r.
Warto zwrócić uwagę na historię kościółka, którego niestety już nie ma.
Pochodził on z 1644 roku. Początkowo stał w centrum miasta, w okolicach siedziby Biblioteki Głównej(dzisiaj przejście dla pieszych przez krajową "jedynkę"). Był częścią szpitala. W nim znajdowały się osoby starsze i niedołężne. W 1821 r. z inicjatywy ks. Józefa Goldtmanna został przeniesiony na nowo powstały cmentarz. W latach '30 ubiegłego wieku, przy pomocy mieszkańców, przeszedł remont. Funkcjonował do 1987 r. kiedy to, spłonął, a razem z nim cenne obrazy i zabytkowe organy.  Kilka lat później powstał ten, który jest do dziś.
Godnej uwagi jest również brama wejściowa. Charakteryzuje się neobarokowym stylem. Jest wykuta w stali. Powstała w 1863 r. wraz z resztą ogrodzenia dzięki proboszczowi Antoniemu Gabryelskiego. Na przełomie XIX i XX wieku, mieszkańcy ufundowali figurkę Michała Anioła z trąbką
Warto jeszcze napomnieć o ostatnim grobowcu, który znajduje się w samym rogu cmentarza. Niestety, obecni zarządcy cmentarze go zbezcześcili i zrobili składzik na narzędzia.
Przykre to, ale prawdziwe.
Na ostatku dodam, że w okolicach krzyża stojącego w centrum cmentarza, władze carskie zabijały zgierskich powstańców styczniowych.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://cms.miasto.zgierz.pl/index.php?page=galeria-zdjec-10&hl=pol
Zgierskie Cmentarze- "Stary Cmentarz" Zgierskie Cmentarze- "Stary Cmentarz" Reviewed by zgierzmoimmiastem on 15:16:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.